Jak si poradit s prostorem v malém bytě

Spousta lidí dnes bydlí na sídlištích v panelových domech, v nichž většinou není místa nazbyt. Téměř neřešitelným problémem je, jak do malého bytu vměstnat všechno potřebné vybavení a zároveň zajistit, aby jednotlivé místnosti vypadaly hezky, vkusně ale nepřeplácaně.

V první řadě je zapotřebí dodržet známé české pořekadlo Dvakrát měř, jednou řež. Vytvořit si detailní vizi a podle ní posléze přesně postupovat.

Maximální využití volného prostoru

Základním problémem, který budou majitelé malých bytů řešit, je maximalizace volného prostoru. K tomu, aby se ušetřilo nějaké to místo, slouží vhodné vychytávky. Zkuste se například při malování orientovat na světlé barvy, jež každou místnost opticky zvětší. Barvy světlých odstínů je vhodné používat i na nábytek či různé doplňky. Výborným tipem je použití velkých zrcadlových ploch. Instalujete-li si například do chodby zrcadlo na celou stěnu, budete mít pocit, že žijete v místnosti daleko větší, než tomu ve skutečnosti je.

Investicí sice nákladnější, zato místo šetřící dokonale je pořízení vestavěných skříní či nábytku na míru. Zde dvakrát platí již zmíněná důkladnost při plánování.

Kam s pračkou?

Nyní si představíme několik doporučení pro jednotlivé místnosti. Začneme v koupelně. Zklamaní budou asi příznivci klasických van, ty se ze zřejmých důvodů do menších bytů moc nehodí. Nahradí je sprchový kout. Chceme-li opravdu ušetřit místo, můžeme zvolit nejmenší vyráběný rozměr (70 x 70 cm), pohodlnější jsou však ty, které dosahují rozměrů větších (90 – 100 cm). Co se týče úložných prostor v koupelně, nezbytná bude skříňka pod umyvadlo.

Závažná otázka vyvstává pří hledání místa pro pračku. Mnoho koupelen nemá takové dispozice, aby v nich byla pračka umístěna. Náhradním řešením může být umístění v kuchyni či v chodbičce, které v některých bytech bývají oproti ostatním místnostem zbytečně veliké.

Praktická kuchyň

V současnosti bývá populární spojení kuchyně a jídelny v jeden otevřený prostor. Jeho dominantou bude vždy jídelní stůl. Do malých prostor je nepraktický stůl kulatý, zaměřit bychom se měli na obdélníkový tvar, ideálně umístěný jednou stranou ke zdi. Flexibilním řešením je poté stůl se sklápěcí deskou, jenž vytvoří další prostor navíc. V kuchyni bychom si měli dát pozor na otvírání skříněk, je více než vhodné volit výsuvná dvířka. Mnoho prostoru nám ušetří také vyplnění slepých rohů skříňkami s otočnými karusely.

V obývací části velmi dobře poslouží přenosné sedací vaky. Pokud slouží obývací pokoj taktéž jako místo pro spaní, nabízí se jednoznačné řešení v podobě rozkládací sedací soupravy.

Galerie
Jak si poradit s prostorem v malém bytě

Jak si poradit s prostorem v malém bytě - Jak si poradit s prostorem v malém bytě - Jak si poradit s prostorem v malém bytě - Jak si poradit s prostorem v malém bytě -